TRADICIONALNA EVROPSKA MEDICINA®- HILDEGARDINA MEDICINA®

Piše: Veronika Plantan

Morda se boste vprašali, zakaj so hladne rastline pod narekovajem. Dejansko obstajajo rastline, ki so po svoji kvaliteti hladne in hladijo organizem oziroma določene organe in procese v telesu. Vendar hladna rastlina ne pomeni, da bomo vedno ohladili telo, ker ima poleg termike seveda še druge lastnosti.

Tako sem pred kratkim zasledila članek v neki reviji o rastlinah, ki bi jih naj uporabljali poleti, češ da so hladne.

Zadeva seveda še zdaleč ni preprosta. Tako je rman res v svoji osnovi hladen, hkrati pa je še suh. A je potem res primeren, da ga poleti, ko se veliko potimo, uporabljamo pogosto, ko vendar lahko povzroči dodatno suhost. Torej ni! Hladna sta tudi pljučnik in rosnica in hkrati oba suha.

Komarček je topel, zato ga pijemo, če je v telesu mraz, predvsem pri ohlajenem želodcu in nasploh prebavi. Ker je blagi diuretik, v veliki vročini poleti tudi ni primeren za vsakogar. Nekdo bo celo opazil, da je po tem čaju zelo žejen.

Po drugi strani je bezeg topel, zato šabeso tako radi pijemo poleti, ker nas ohladi. Kar je res, saj bezeg pospešuje potenje in vsak ve, da nas ravno potenje rešuje pred visoko vročino. Zato ga v primeru povišane temperature tudi uporabljamo, če pustimo sedaj vnemar, da je tudi antiviralik in še kaj. Iz bezga naredimo proti gripi učinkovit sirup.

Seveda je šabesi dodan sok limone, ki  ima dejansko ohlajevalen učinek, saj za limono velja, da čisti poletno vročino, pomirja prekomerno žejo, pomaga pri suhi koži in zaprtju.

Podobno velja za meliso, da deluje ohlajevalno, zato nekateri raje kot bezeg uporabijo meliso z limono za sirup, ki je razredčen z vodo zelo primeren za žejo v poletni vročini.

Meta je tudi hladna, a hkrati ostra, kar spet ni za pretiravanje. Hladen je tudi regrat, a nikakor v vseh oblikah. Nevtralni so le mladi listi, zato je primeren za uživanje v solati spomladi.

Privoščimo pa si lahko lubenice, murvo, fige, jagodičevje, hruške, jabolka, torej vse kar v tem času dozoreva na naših vrtovih. Hladne so bučke, stebelna zelena, kumare, redkvice, zelena solata, špinača, paradižnik, špargelj, melona. Le pri češnjah bodimo previdni, ker so po naravi zelo vroče. Tople so tudi maline.

Pijemo lahko zeleni čaj, ki prav tako hladi z razliko od črnega.

Vedeti pa moramo, da navkljub zunanji vročini ne smemo pretiravati s hladno hrano.

Pretiravanje z določeno hrano lahko pripelje do neravnovesja, ki izzove določene simptome šele kasneje. Če je želodec v energijskem primanjkljaju ali preveč ohlajen, ga tudi poleti ne smemo obremeniti z mrazom.

Tudi v ledvice se lahko naseli mraz, zato rabijo vedno toploto. Ledvice so skupaj z mehurjem organa, ki sta v osnovi vedno v primanjkljaju kot celota. V ledvicah je shranjena esenca ali energija, ki jo dobimo pri rojstvu. To energijo dopolnjujemo z energijo, ki jo dobimo iz hrane. Če pretiravamo s hladno hrano, ugašamo prebavni ogenj in te dopolnilne energije iz hrane (v osnovi izhaja iz vranice) ne bo dovolj.

S tem si praktično skrajšujemo življenje.

Če bi res prisluhnili telesu, bi vedeli, kaj bomo dali v usta. Ker pa ne slišimo, …