TRADICIONALNA EVROPSKA MEDICINA®- HILDEGARDINA MEDICINA®

Piše: Veronika Plantan

Spomladi se začne dvigovati mladi yang (malce podobnosti z jutrom). Krog jeter kaže izjemno močno gibanje. Jetra kažejo močan odpor do vetra in s tem povezane poškodbe v organu ali meridianu. Veter ravno spomladi zelo pogosto piha, zato se moramo varovati pred viroznimi, prehladnimi obolenji, ki so povzročene z vetrom. Hkrati  se začne ogrevajoče premikati „sredina“, da bi podprla yang vranice.

Za zavarovanje pred vetrom pri zmernem odpiranju zunanje površine (kože), vnesemo v prehrano mlado čebulo, komarček, pravi galgant, ingver in stebelno zeleno. Vnašamo torej tudi živila, ki imajo pekoč okus in so vroča. S tem krepimo tudi pljuča in črevesje.

PODPORA VRANICI IN ŽELODCU

Za podporo „sredine“ (vranica in želodec) uživamo toplo hrano z dodatkom žit. Hrana, ki ima toplo ali vsaj nevtralno kakovost, množi yang in energijo vranice.

Pri močni vranici je naš imunski sistem močan, mišice normalno delujejo, ker vranica  dopolnjuje našo energijo. Hkrati lahko zadržuje kri v žilah in ločuje slabe sokove od dobrih sokov. Dobre sokove pošilja vranica v pljuča, slabe v črevesje. Zato je pomembno, da se primerno prehranjujemo, okus sladek, temperatura topla.

Žita so bolj topla z manjšim odklonom proti hladnemu. Toplo: pšenična moka, lepljiv riž, kostanj, dolgozrnat riž.  Nevtralno: oves, okroglozrnati riž, koruza, ječmen. Vedeti moramo, da žitarice ne uživamo surove, kosmiče na primer moramo skuhati.

Pšenica v polnozrnati obliki v kruhu, nakaljena in kosmiči, vse je zelo hladno in deluje obremenilno.

Tu je morda odgovor, zakaj nekaterim polnozrnati kruh dela težo v prebavi, napihuje,… Ječmen pomaga izločati vlago, priporočen je tudi pri blokadah v prebavi. Že od nekdaj velja, da daje moč, zato so se menda rimski gladiatorji imenovali Hoveariji ali jedci ječmena. Novejše raziskave pripisujejo ječmenu zmanjševanje holesterola, k temu se pridružuje tudi koruzno olje.

Sladek okus imajo rumena soja, tofu (ki je sicer hladen), grah, bob, azuki fižol. Topli so še oreščki mandeljni, lešniki in arašidi. Za še boljše delovanje naj bi jih popražili. Zelenjava, ki množi energijo in jang vranice: korenje, krompir, sladki krompir, cvetača, zelje, jam, muškatna buča, šitaki gobe, šampinjoni, oster okus koriandra (cela rastlina!). Od sadja so priporočljiva: jabolka, kokos, liči, češnja, fige. Za lažjo prebavljivost naj bo jabolko vsaj naribano, še boljši je kompot. Meso, ki greje: kura, fazan, ovčetina, govedina in jelen. Dovoljena je še raca, jajce, šunka. Če želimo bistveno izboljšati energijo in jang vranice je uporaba mesa neobhodna, v zmernih količinah. Tople so še sardele in rarog, ki imata tudi sladek okus. Izogibamo se ocvrti hrani, ki je preveč vroča. Ker vranica pošilja slabe sokove v črevesje, kjer spet poteka ločevanje in pošiljanje navzgor in navzdol, mora tudi to delovati optimalno v tem času.

PRIPRAVKI IZ TRADICIONALNE EVROPSKE MEDICINE ZA PODPORO IMUNSKEMU SISTEMU IN DOBREMU DELOVANJU CELEGA TELESA ZA VEČJO VITALNOST IN VEČ ENERGIJE

Hildegardin originalni hruškov med (črevesje in celo telo), bertramka (ločevanje dobrega od slabega in absorbcija vitaminov in mineralov), pelinovo vinomajska kura (vitalnost, odpornost, krepitev celotnega organizma), benediktinka, repik, pegasti badelj (krepitev in podpora jetrom).

Telo razstrupimo vsaj nekajkrat z ventuzami (za razstrupljanje so najbolj primerne drseče ventuze, ne stacionarne!). Z ventuzami sicer lahko odstranimo številne bolečine, razbremenimo limfo in jetra.

Zelo učinkovite so tudi tople oljne zeliščne komprese, ki jih polagamo na določene akupresurne točke. Pomagajo pri stresu in depresijah, nastalih zaradi zastoja v jetrih. Posledično tudi odstranjujejo menstrualne krče in nihanja razpoloženja.