Avtorica: Veronika Plantan
Moksibustija je terapija, pri kateri grejemo akupresurne točke z navadnim pelinom (Artemisia vulgaris) ali grejemo po celem ali le delu meridiana oziroma energijske poti. S to metodo večamo cirkulacijo energije in krvi, odpravljamo zastoje v krvi, krepimo energijo in imunski sistem, čistimo meridiane ter odstranjujemo zunanje patogene dejavnike: mraz, vlago in veter.
Kdaj in kje je moksa prepovedana
Mokse ne uporabljamo v predelu srca, ven, na čirih, sluznicah, pri vnetjih (razen pri prostatisu in cistitisu ter kroničnem nefritisu). Prepovedana je tudi na spodnjem delu trebuha spredaj in zadaj pri nosečnicah (prepovedane so tudi ventuze). Mokse ne uporabljamo na obrazu, razen pri parezi facialis in nevralgiji trigeminus. Prav tako je prepovedana pri metroragiji (krvavitve iz maternice, ki niso menstruacija). Ne uporabljamo je pri vročinskih stanjih in akutnih boleznih. Tudi na akupresurnih točkah blizu površinskih žil naj se moksa ne bi uporabljala. Previdnost je potrebna tudi pri pomanjkanju yanga.
Zelo pogosto se še omenja sluz, ki pa ni nujno, da je vlažna. Lahko se omenja zgolj le kot oblika stanja in ne gre za materializirano stvar. Zato je zelo narobe misliti, da bomo sluz, ki je ne moremo izkašljati, v vsakem primeru lahko izločili z mokso. Učinki napačnega ravnanja so hudi, saj na ta način lahko izsušimo pljuča, kar vodi v še večje težave. Pljučnice nikakor ne smemo moksati!
Kdaj je moksa odlična
Moksa je primerna za hladne in astenične sindrome ter večino kroničnih bolezni. Nikoli je ne uporabimo pri toplih sindromih. Osnovno načelo je, da jo uporabimo pri sindromih mraza, lahko tudi v kombinaciji z vlago in vetrom. Na splošno moksa izboljšuje prekrvavitev in presnovo v tkivu. Z njo lahko dosežemo pomirjujoč učinek na živčni sistem. Mokso lahko združimo z akupresuro in tako še dodatno povečamo moč terapije.
Zelo učinkovita je moksa pri težavah z mehurjem, prostato, urinski inkontinenci, bolečih menstruacijah, herpesu zosterju, težavah s hrbtenico, bolečinah v ledvenem delu hrbtenice, pri nevralgiji trigeminusa, parezi facialis, potujočih bolečinah na telesu, pri kroničnih težavah ledvic, pri bolečinah v kolenu, vratnem delu, pri zamrznjeni rami, mrzlem želodcu, driskah…
Moksanje okrog popka in celo popek ni dobro. Če smo zaprti, bo prišlo do še hujšega zaprtja. Akutni gastritis, kakršnokoli vnetje v trebuhu, za katerega ne vemo, lahko to moksanje poslabša. Če ne poznamo vsaj osnov diagnostike po Tradicionalni kitajski medicini, se temu moksanju raje izognimo.
.