Tradicionalna medicina

Piše: Veronika Plantan

Ob raznih objavah o hrani, nabrani v naravi, veliko razmišljam, če je ta popularizacija nabiralništva za naravo v redu ali bo narava prenesla množični vdor človeka in posledično ropanje. Ne vem zakaj sicer nekateri vpijejo ob podiranju dreves ali fotki šopka s travnika in v isti sapi podpirajo nabiralništvo.

Človek je res bil nabiralec nekoč v zgodovini, tako bi naj bilo, a takrat niso obstajala milijonska mesta. In s porastom človeštva je človek za preživetje začel hrano gojiti.

In sedaj vas vprašam, ali imate na svoji parceli posajene dovolj leske, da boste nabrali mačice za moko, jih valjali v čokoladi in potem v jeseni nabrali še dovolj lešnikov, ki jih boste potresli po čokoladi?

Ob pisanju tega članka se mi pogled upira na bližnje leske, ki jih je kar nekaj in so ogromni grmi. Na njih se majejo v vetru čudovite mačice. Sprašujem se, kako bi izgledali ti grmi, če bi prišlo na primer dvajset ljudi, ki bi pocufali mačice za moko in še za kaj drugega. Koliko teh mačic rabimo za kilogram moke? Glejte, samo sprašujem.

Tako kot so ponekod iztrebljene gobe, ki se največ nabirajo, tako bo z marsičem v naravi. Človek ustvarja neravnovesje v naravi. Razumem, da gre za učenje preživetja v naravi, a preživela bo verjetno zgolj peščica. In vprašanje je, če in kdaj bi lahko prišlo do katastrofe, kakšna bo zemlja, a bodo rastline sploh užitne. Kam boste dajali semena, v radioaktivno zemljo, bog ne daj kakšne katastrofe, v vsej tej sloboumnosti svetovnih voditeljev? In nekateri trdijo, da je vse že sedaj onesnaženo, voda, zrak… In še nekaj, ubogi človek danes rabi tisoč navodil, da da v zemljo eno ubogo grahovo ali korenčkovo seme. In za navodila še plačuje. Postali smo popolni invalidi.

Poglejmo še drugi vidik. Ko govorimo o določenih rastlinah iz narave, imajo le-te tudi zdravilno delovanje na naše telo. In to je v določenih primerih lahko zelo močno. Če bi na primer nekdo vsak dan pojedel skledo regrata, verjemite, da bi se notranje ravnovesje začelo rušiti. In to je zgolj regrat bi rekli.

Kaj pa leska? Listje se uporablja pri boleznih jeter in žolčnika, zunanje kot obloge pri venskih boleznih in krvavitvah. Če pripravimo mačice kot čaj, bo le ta pospešil znojenje. Sveta Hildegarda pa jih priporoča pri neplodnosti moških skupaj s še drugimi rastlinami.

Še bolj kot leskove mačice, so uporabni lešniki.

Lešniki so nevtralni in po okusu sladki. Zelo tonizirajo energijo želodca in vranice ter tudi ledvic in jeter. Odstranjujejo zamegljen in  pomagajo pri oslabljenem vidu, ki je posledica oslabljene energije in krvi v jetrih. Lešniki zelo pomagajo pri oslabljeni energiji trebuha po kakšni hudi bolezni, pri pomanjkanju apetita, hujšanju. Čaj iz celih lešnikov naj bi pomagal celo pri nosečniški slabosti. Pri nočnem močenju postelje se priporoča pred spanjem pojesti 10 lešnikov.

Recept za boljši vid in odpravo zamegljenega vida kot posledico pomanjkanja energije in krvi v jetrih: skuhamo v vodi 50 g lešnikov in 30 g goji jagod (ne mi težiti, da ne rastejo pri nas) in pijemo precejeno tekočino trikrat dnevno majhno skodelico.

Lešnike lahko jemo surove, cele, mlete, pražene ali kuhane. Zavedajmo se, da je hrana res lahko zdravilo, če jo znamo uporabiti. Zato tudi ne moremo pojesti cele sklede trobentic ali kapucink… In če se vrnem k leskovim mačicam in lešnikom, te, ki jih sedaj gledam in občudujem, v jeseni ostane zelo malo za najin želodček z Urošem, če nisva dovolj hitra. Tudi živali morajo jesti in narediti zalogo za zimo. Samo v razmislek.