Piše: Veronika Plantan
Za ženske so popokane kapilare večinoma kozmetična ali lepotna težava, ker ni nujno, da na začetku, ko opazimo prve popokane kapilare, medicina sploh lahko diagnosticira kakršnekoli resne težave.
Tradicionalna kitajska medicina pa gleda na to drugače. Če so kapilare popokane, moramo kot prvo podpreti vranico, ker je le ta oslabljena.
Naloga vranice je, da drži kri v žilah. Stene ven morajo ostati prožne. Če se žile razširijo ali celo popokajo, kar vidimo pogosto na nosu (fotografija), licih ali tik pod nosnico.
Enako velja za kapilare na nogah (fotografija), kar je tudi zelo pogosta težava. Tudi krčne žile nakazujejo na težave vranice in želodca. Seveda moramo pri tej težavi biti pozorni na splošno na ožilje, na morebitno arteriosklerozo, ko so arterije oslabljene. Lahko ima oseba z razširjenimi kapilarami prisotno vnetje žil. Če medicinske preiskave ne pokažejo ničesar, lahko te kapilare kažejo zgolj na srčne aritmije, kjer vznemirjen živčni sistem povzroči hitro bitje srca ali tahikardijo ali drugo aritmijo.
Velikokrat gre za čustveno vznemirjenost, ki povzroči aritmijo. Takrat pravijo, da je težava psihosomatska. Ker pa povzroči še večji strah, ki je že prej izzval na primer tahikardijo, se stanje še poslabša. Tudi pri paničnih napadih in kroničnem strahu je prisotno hitro bitje srca. Sicer je vzrok za tahikardijo lahko tudi v trebušni preponi, ki se na primer po obilnem obroku velikokrat zvečer ne giba pravilno in pritiska navzgor na perikard. Vzrok je zaradi slabo delujoče prebave, ko hrana zastaja v želodcu, nastajajo plini in pritisk prepone se še poveča. Pogledati moramo vse vidike oziroma vzroke.
Če se vrnemo h kapilaram na nosu ali nogah in naredimo povzetek: vsekakor podprimo vranico, pomirimo čustvena stanja, predvsem strah, ki posledično hromi srce in seveda najbolj ledvice.
Slednje se izčrpavajo. Kajti, ko se prestrašimo, rečemo da zamrznemo, to pomeni, da element voda zamrzne in ne more zmanjšati ognja in tudi zato nastopi tahikardija. Lahko bi tudi rekli, da v vodi zamrzne voda, ker ogenj, ki je prav tako prisoten v elementu vode na more zamrzniti, zato toliko bolj vpliva na ogenj v srcu.
Za vranico velja, da jo podpira topla hrana in tople začimbe. Tako bo vranica lahko spet ohranjala funkcijo prožnih žil in nadzirala kri. Nekaj živil: vsa žita, predvsem kvinoja in ječmen, kitajsko zelje, navadno zelje, komarček, korenček, koleraba, ananas, artičoka, grenivka, kostanj, sončnična semena, koruza, meso, kava. Zjutraj jejmo vedno toplo, da lahko kasneje pojemo več presne hrane. Zjutraj ne jemo sladko, ker bo oslabilo vranico. Ta hrana se nanaša na energijo v vranici in želodcu, ki jo moramo tonizirati v teh organih in tudi regulirati.
Delno bomo s toplo hrano podprli tudi ledvice in element vode, ki bi lahko pogasil ogenj v srcu. Zaradi strahu lahko dobimo tudi drisko, kar pa pomeni, da smo vodo zamrznili in vzrok je enak kot pri tahikardiji.
Da pomirimo živčni sistem, imamo kar nekaj rastlin: baldrijan, hmelj, pasijonka, melisa. Z deljenolistno srčnico v kombinaciji z glogom bomo še bolj zmanjšali razbijanje srca. Glog naj bi imel nekatere kontraindikacije kemičnimi zdravili. Tudi če jemljemo betablokatorje, bodimo z rastlinami previdni.