Hildegardina medicina® o DEPRESIJI

V današnjem času velikokrat slišimo, da so nekatere bolezni v porastu in jih nekoč ni bilo toliko. Med te sodi tudi depresija. A to ne drži, ker sicer sveta Hildegarda pred 900 leti ne bi pisala o tem in spisala številna zdravila za melanholična stanja.
Sladki koren – „…človeku da jasen glas, razpoloženje naredi voljno, rahločutno, tudi blaznemu pomaga, ker zaduši zmešnjavo v njegovih možganih.“ Sladki koren ima številne druge lastnosti, je antiviralik, pomaga pri izkašljevanju, zdravi sluznico…Ne uporabljajo ga nosečnice, ni primeren pri anemijah, boleznih ledvic in bolnikih, ki jemljejo Digoxin je prav tako nezaželen. Viša tudi krvni tlak, kdor je nagnjen k temu, mora jemanje omejiti na tri do štiri tedne.
Vinska rutica – še ena rastlina, ki jo Hildegarda priporoča pri melanholičnem razpoloženju.
Ožepek (ižop) se uporablja pri jetrni depresiji – depresija, ki nastopi, zaradi slabo delujočih jeter. V tem primeru bi za zdravljenje depresije in tudi na splošno lahko uporabili še repik in benedektinko ter seveda šentjanževko. Slednja je najbolj poznana.
Krvomočnica„Kdor je vedno žalosten in ima težave pri srcu naj vzame krvomočnico, nekaj manj polajeve mete in vinsko rutico, zmečka v prah in je na kruhu, srce bo veselo in okrepljeno“. Tu gre za Geranium robertianum (mešanica je že pripravljena).
Kačnik – „…človek, ki je grenko razpoložen in vedno žalosten, naj skuha gomolj kačnika v vinu in melanholija bo izginila“. Cela rastlina kačnika je strupena. Posušena korenina izgubi večino strupenosti, kuhana naj bi bila nestrupena. V nekaterih deželah kačnikov gomolj uporabljajo v kulinariki.
Hildegarda priporoča še dišečo vijolico, komarček in meliso. Za vse te rastline pravi, da naredijo človeka veselega.
Osnova vsakega zdravljenja je planinski štrbec mešanica ali tudi znan pripravek hruškov med, ki počisti črevesje. Veliko depresivnih oseb ima težave s prebavo, zaprtjem.
Če se lotimo zdravljenja z rastlinami, moramo uporabiti več rastlin, kar v današnjem času nismo vajeni. Nekateri se tako bojijo kombinirati rastline, da jih raje ne uporabijo. Večina Hildegardinih pripravkov vsebuje vsaj tri rastline. Pri kitajski medicini so recepti sestavljeni včasih tudi iz deset in več rastlin.
Seveda je depresija težava, ki je ne moremo pozdraviti zgolj z rastlinami, še manj obljubljati ozdravitev s sprostitveni tehnikami. Tudi prehrana mora biti primerna, topla, kuhana in oljnata. Takšna so priporočila vseh tradicionalnih medicin.
Vsak posameznik je unikaten in vsakega je v depresivno stanje pripeljal drug vzrok. Dokler tega vzroka ne ugotovimo in ga odstranimo, težko govorimo o ozdravitvi, zgolj o izboljšanju stanja, ki se prej ali slej poslabša ob kakšnem sprožilnem dejavniku. Navkljub vsemu so rastline naše svete pomagalke. In vedno vzide sonce ter nam osvetli nov dan.